Evimizin her odasında şömine kullanabiliriz. Önemli olan bacanın nereden geçtiğidir. Tabi ki her şömine ayrı bir baca ister. Her odaya da baca yapılamayacağına göre öncelik verebileceğimiz odalar olabilir. Bunlar nerelerdir?

Şömine için en uygun yerler (1)

Büyük evlerde özellikle, hem oturma odaları vardır hem de salonlar vardır. Tabi bir de ısının nasıl yayılacağı düşünülmelidir. Isı da düşünüldüğü zaman genelde, alt katlar öncelikli sıradadır şömine kullanımında. Çocuk odalarında da şömine kullanılabilir ancak; çocuğun ufaklığı da çok önemlidir.

Şömine için en uygun yerler (2)

Çocuk çok ufaksa elini şöminenin içerisine sokma gibi bir risk vardır. Her ne kadar bir ithal seramik cam kullanılsa da vitroseramik bir cam kullanılsa da, sonuçta bir ısı vardır içerde yaklaşık 600-700 derecelik bir ısı vardır. Tabi ki camı ilk ellediği zaman belli bir yapışma veya yanma olmayabilir ama büyük bir acı verebilir ufak bir çocuğa.

Şömine için en uygun yerler (3)

Ama kapalı hazneler sonuçta güvenlidir. Yani bir çocuk odasında bile, çocuk eğer belli bir yaşın üzerinde ise; bir çocuk odasında bile çok rahat kullanılabilir. Sonuçta kapalıdır. Herhangi bir dumanın veyahut da alevin sıçrama riski yoktur.

   Şömine için en uygun yerler (5)